Len tak na ukraj o Ukrajine

Autor: Filip Frič | 4.3.2014 o 11:58 | (upravené 4.3.2014 o 12:13) Karma článku: 9,54 | Prečítané:  1924x

Po pravde, neviem ako začať. V poslednom čase sa tak ako mnohí iní ľudia dosť zaoberám udalosťami a vývojom na Ukrajine, zároveň tak ako mnohí ďalší by som sa k tomu chcel vyjadriť. Tu je môj pohľad na vec.

Prečo sa to deje?

Všetko odštartoval obyčajní ukrajinský ľud, ktorý nebol spokojný s tým čo sa v ich štáte dialo. A niet sa čo čudovať - katastrofálna politická situácia, súdnictvo, školstvo. Zlodejstvá politikov nemali dno, základné veci nefungovali ani na najnižšej regionálnej úrovni a bolo absolútne jedno, či vládne Tymošenková alebo Janukovič. Druhým dôvodom je relatívne zlá životná úroveň (v porovnaní so západom Európy). Ale zmení to vstup do EÚ? Väčšina Ukrajincov si asi myslí, že áno. Ja vychádzam z toho, čo sa deje u nás. V EÚ sme už 10 rokov a preto sa to dá hodnotiť – zmenila sa životná úroveň na Slovensku od vstupu do EÚ? Nech posúdi každý sám, no môj názor je taký, že nie, nezmenila. Ďalším príkladom zlého vstupu do EÚ je Chorvátsko, nový členský štát. Za prvý rok v únií sa im veľmi výrazne zvýšil import a znížil export. Neviem presné percentá a preto tu nie sú, ale je to vysoké číslo. To neznie dobre, nie?

Ďalší dôvod - Ukrajinci majú pocit, že sú pod vplyvom Ruska. Sú. No majú majú z toho veľa výhod, ako obchodné vzťahy a trikrát lacnejší plyn než my. Ukrajinci by boli najradšej, ak by šli k západu a výhody by im zostali, no to si Rusko nemôže dovoliť. Okrem iného, určite ste zachytili, že Putinov „sen“ je vytvorenie Euroázijskej obchodnej únie spolu s Čínou, ktorá je najväčšou ekonomickou a vojenskou veľmocou na svete. Myslím, že Ukrajina by asi spravila chybu, ak by nebola toho súčasťou a pridala sa do EÚ, ktorá naopak upadá.

 

Krym

Túto oblasť Rusko získalo ešte v dobách, keď sa cár Peter Veľký usiloval pozdvihnúť zaostalé Rusko a priblížiť sa k rozvinutej Európe. Aby sa im to podarilo, nutnosťou bolo aby získali prístup k moru a tým aj k obchodnému spojeniu s Európou. Koncom 18. Storočia sa im to podarilo. O 50 rokov neskôr toto územie horko-ťažko ubránili v Krymskej vojne proti Turkom. Zaplatili za to obrovskými stratami, odhadom to bolo vyše 140 000 obetí na ruskej strane. o ďalších 100 rokov neskôr Predseda komunistickej strany Chruščov toto územie na znak bratských vzťahov daroval Ukrajine. Toto územie je z časti samostatné a po rusoch tu zostala základňa čiernomorskej flotily. Ak na tom vidíte niečo zlé, tak by ste mali vedieť, že USA má takýchto zahraničných základní vo svete vyše 200. To už je v poriadku, všakže. Územie Krymu je dôležité aj preto, lebo sa tam nachádzajú veľké vedecko-výskumné ústavy a laboratóriá.

Významným faktom je to, že viac než dve tretiny celkovej populácie Krymu sú Rusi.

Pred viac než týždňom po páde ukrajinskej vlády prišla nová samozvaná dočasná vláda, ktorú však neuznáva väčšina odporcov a ani priaznivcov tej minulej. Nový dočasný minister námorníctva Berezovský bol vymenovaný v piatok, v nedeľu sa už pridal k Rusom a Kličko sa čuduje. Ukrajinskí vojaci prechádzajú na ruskú stranu. Z niektoré Ukrajinské regióny sú za pridanie sa k Rusku. Niečo je na tom nesprávne, nie? Je vôbec táto súčasná ukrajinská vláda legitímna?

Vláda Krymu bola otvorene proti tejto dočasnej vláde a preto sa cítili ohrození. Ruská armáda prišla na Krym preto, lebo boli ohrození občania Ruska. Myslíte si, že ak by bolo v ohrození územie na ktorom žijú občania USA, strýko Sam by to nechal tak a neprišiel by? Odpovedzte si. V každom prípade, USA zastáva postoj absolútneho nesúhlasu s ruskou intervenciou. Európska únia je pod absolútnym vplyvom USA, preto zastáva rovnaký postoj ako oni.  Stojí za zmienku (a nech to znie akokoľvek konšpiračne), že Američania pred Olympiádou v Soči v Čiernom Mori zakotvili s dvomi vojnovými loďami a 700 vojakmi pre prípad ohrozenia amerických športovcov počas olympijských hier. Prečo tam tie lode zostali doteraz, týždeň po skončení hier v Soči? Nevedeli náhodou dopredu, čo sa bude diať a nerobili si práve oni zálusk na Krym?

 

Dosah na Slovensko.

Čo z toho celého plynie pre Slovensko? Jediné čoho sa bojím, je príliv imigrantov, a to je vážna vec.

Náš premiér zatiaľ nevydal jasné stanovisko, ale čudujete sa mu? To využívajú jeho protikandidáti v prezidentských voľbách a ostatní odporcovia. Ústa si otvárajú Hrušovský a podobní, ktorí v súčastnosti neznamenajú nič a na svojích pleciach nemajú prakticky žiadnu politickú zodpovednosť, preto si môžu dovoliť hovoriť silné reči a zaujímať radikálne stanoviská a názory. Róbert Fico na rozdiel od nich má veľkú politickú zodpovednosť a preto takéto stanoviská zaujímať nemôže. Sme člen EÚ a sme člen NATO,  avšak aj Rusko je náš silný spojenec a preto podľa mňa sa premiér takýchto vyjadrení ešte pár dní zdrží a počká ako sa vyvynie situácia. A ja v tom nevidím problém.

Občas čítam diskusie na internete, kde sa hádate o tom, či s tým má niečo spoločné USA a do akej miery. Možno ma budete nazývať konšpirátorom, ale verím tomu, že mediá nás kŕmia jednostrannými a zavádzajúcimi informáciami, klamú a povedia a napíšu len to, čo chcú aby sme vedeli. Pravdou je, že americká armáda stavia raketové základne už aj v Európe, takže nečudo, že Rusko sa cíti ohrozené. Čo ak chcú postaviť základne aj na Ukrajine a preto  financovali celý majdan? No to neviem neviem, ale v nedávnej minulosti financovali povstania v Lýbií a v Sýrií. Nie priamo, ale sprostredkovane, verím tomu. To znamená, že prípadné financovanie euromajdanu a vyvolávanie násilia na Ukrajine by nebolo úplne od veci. Veď všetci vieme o tom ako USA šíri mier a demokraciu po celom svete, tak načo o tom píšem?

Týmto chcem reagovať aj na názory, ako „Spomeňte si na rok 1968! Tie ruské svine to isté robia teraz Ukrajine“ – nechcem to obhajovať, ale prebehlo to relatívne v kľude a nezomrelo veľa ľudí a prišlo s nimi 20 rokov socializmu, na ktorý už dnes nepovie nič dobré, aj keď mnoho dobrých vecí by sa našlo. Nikto ich však nevolal. Do koľkých vojen sa od tohto roku zapojilo USA? Vietnam, Irak, Afganistan, Lýbia, Srbsko atď. Ale ani ich tam nikto nevolal, no nazývame to mierové zložky a boj proti terorizmu. Všade zomrelo veľa ľudí, hlavne civilistov. Ak po 20 rokoch nie kam prídu Rusi, spustí sa proti nim takáto západná mediálna propaganda. Pritom nevpadli násilným spôsobom a zatiaľ nepadol výstrel a nikto nezahynul. Zatiaľ si teda Rusi môžu dovoliť tvrdiť, že ide len o prevenciu.

 

Odkaz pre denník SME

Váš denník žije z povesti, že máte skvelé spravodajstvo, seriózne informácie a redaktorov s IQ 140+. Čím viac Vás však čítam, tým viac prichádzam na to, že redaktori sú zakomplexovaní – všade nadpisy typu „Putin okupuje Krym, aby si zachránil režim“ (chcete tým naznačiť, že Putin je nejaký diktátor? Vojenský ťah na Krym mu jednohlasne odsúhlasil celý parlament, nebolo to len jeho osobné rozhodnutie), „Rusi klamú o obetiach“, „Po Kryme môže chcieť „ruskú ochranu“ aj Podnestersko“ a podobne. No hrozné, Vaše spravodajstvo je jednostranné a nedokážete ponúknuť jedinú alternatívnu informáciu aj z druhej strany, čo znamená, že sa vôbec ničím neodlišujete od ostatných denníkov a internetových spravodajských portálov, ktoré ja nazývam hnoj. Ste sklamaním.

 

Záver: Bude vojna?

Nie, tým som si istý. Neverím, že Rusko sa chce s niekým vojensky konfrontovať a neverím, že si na Rusko niekto vojensky trúfne.  Nikto nechce vojnu a všetko sa nejakým spôsobom vyrieši za stolom, diplomaticky. Krym sa nepričlení k Rusku, verím že také ambície nikto nemá, no územie Krymu si zachová istú mieru autonómie voči zvyšku Ukrajiny.

 

Som smutný, že naši bratia sa zabíjajú na uliciach a veľmi im držím palce, nech sa to všetko dobre skončí, nech sa Ukrajina zas postaví na nohy a nech nebojovali zbytočne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?